Kontaktinformation

Prefekt
Gunnar Schedin, gunnar.schedin@umu.se, 090-786 79 36, 070-217 97 33

Biträdande prefekter
Forskning
Ewa Rolfsman, ewa.rolfsman@umu.se, 090-786 76 06

Utbildning
Berith Östlund, berith.ostlund@umu.se, 090-786 96 76

Studierektorer
Kurser inom program
Annika Nilsson, annika.nilsson@umu.se, 090-786 70 14

Fristående kurser
Pär Segerbrant, par.segerbrant@umu.se, 090-786 93 91

Institutionens provverksamhet
Högskoleprovet
Per-Erik Lyrén, per-erik.lyren@umu.se, 090-786 50 83

Nationella prov
Anna Lind Pantzare, anna.lind.pantzare@umu.se, 090-786 68 36

Kommunikation och information
Andreas Olsson, andreas.olsson@umu.se, 090-786 71 33

Studieadministration
Christine Lindström, christine.lindstrom@umu.se, 090-786 65 03
Christina Westergren, christina.westergren@umu.se, 090-786 97 88

Studievägledning
Studievägledningen vid Umeå universitetLärarhögskolans studievägledare

Utbildning på forskarnivå
Beteendevetenskapliga mätningar
Christina Wikström, christina.wikstrom@umu.se, 090-786 55 70

Pedagogiskt arbete
Linda Rönnberg, linda.ronnberg@umu.se, 090-786 65 13
Maria Rönnlund, maria.ronnlund@umu.se, 090-786 58 61

Ekonomiadministration
Liselott Engström, liselott.astrom@umu.se, 090-786 65 12
Margaretha Jonsson, margaretha.jonsson@umu.se, 090-786 90 80
Helen Stiegler, helen.stiegler@umu.se, 090-786 67 66

Postadress
Umeå universitet
Institutionen för tillämpad utbildningsvetenskap, TUV
Johan Bures väg 16, 901 87 Umeå

Besöksadress
Naturvetarhuset B, plan 3-5


Relaterad information

Om institutionenKarta

UmU Campus

Bild: Luis Cobian